Təbii şirələr zərərlidirmi?
Təbii şirələr  zərərlidirmi?
04.07.2024 10:53
Tədqiqatlar göstərir ki, təbii, şəkərsiz şirələr sağlam pəhrizin bir hissəsi ola bilər. Amma onların ziyanı da az deyil. Bu barədə The Conversation məlumat yayıb.
Meyvə və tərəvəzlər lif, vitamin və minerallarla zəngindir. Onların tərkibində insan həyatı üçün lazımsız olan və sağlamlığı yaxşılaşdıran maddələr də var.
Həkimlər böyüklərə gündə 375 qram tərəvəz və 300 qram meyvə yeməyi tövsiyə edir. Bu məqsədə çatmaq və dadını bəyənmdiyimiz  meyvə-tərəvəzlərin tərkibində olan vitaminləri qəbul etmək üçün adamlara şirə qəbulu tövsiyyə edilir. Amma meyvələrdən şirə çəkərkən daha çox şəkər ayrılır və orqanzmdə şəkərin həcmini çoxaldır. Odur ki, təbii şirələrdən çox, şəkərsiz içkilərə üstünlük vermək tövsiyyə edilir.
Araşdırmalar göstərir ki, 100% təbii şirə sağlamlığa zərərli deyil. Bəzi tədqiqatçılar təbii şirənin ürək sağlamlığının yaxşılaşması və iltihabın azalmasına kömək etdiyini bildirir. The Conversation  qeyd edir ki, 100%təbii şirənin təhlükələri ilə bağlı xəbərlər şübhə doğurur. Çünki onlar tədqiqat nətcələrinə yox, daha çox xəstələrin söylədiklərinə üstünlük verirlər. Xəstələr isə şirinləşdirilmiş içkiləri də təbii şirə kimi qələmə verə bilərlər. Buna görə də şirələrin kariyes, piylənmə, şəkərli diabet və digər xəstəlikləə səbəb olması  arasında əlaqə sübuta yetirilməyib.
"Şirələrin bədəni hər hansı toksinlərdən təmizləməsi barədə fikirlərin də əsası yoxdur.  Şirələrin süzülməsi sağlam pəhrizin bir hissəsi ola bilər, lakin bütün meyvə və tərəvəzləri istehlak etmək vacibdir",  - The Conversation yazır.