Ötən il Azərbaycan qeyri-döyüş şəraitində 48 hərbçi itirib
2023-cü ildə Azərbaycanın təhlükəsizlik və müdafiə sektoru ən az 269 hərbi qulluqçu itirib ki, bu əvvəlki illə müqayisədə 124 nəfər çoxdur. Bu barədə Xəzər Müdafiə Tədqiqatları İnstitu monitorinq nəticələrini açıqlayıb.
Monitorinq nəticələrinə görə, həlak olmuş hərbi qulluqçuların 212-si döyüş (erməni güllələri və mina partlayışları), 48-i isə qeyri-döyüş itkiləridir.
"Ümumilikdə, 2023-cü ildə 208 nəfər erməni gülləsindən, 4 nəfər mina partlayışından, 8 nəfər yol-nəqliyyat hadisəsi və ya müxtəlif avtomobil qəzalarından, 9 nəfər müxtəlif xəstəliklərdən, 2 nəfər qeyri-qanuni hadisədən, 2 nəfər silahlı basqınlardan, 1 nəfər erməni gülləsindən həlak olub. diqqətsizlik nəticəsində meydana gələn qəzada 6 nəfər həyatını itirib", - nəticələrdə qeyd olunub.
Statistika nəticələrinə əsasən, ötən il 20 hərbçinin intihar etdiyi söylənib.
Hesabat ilində dünyasını dəyişənlərdən 228-i Müdafiə Nazirliyinin, 9 nəfər Dövlət Sərhəd Xidmətinin, 3 nəfər Fövqəladə Hallar Nazirliyinin, 17 nəfər Daxili Qoşunların, 1 nəfər Strateji Obyektlərin Mühafizəsi Departamentinin, 1 nəfər Ədliyyə Nazirliyinin əməkdaşı və 1 nəfər hərbi qulluqçudur.
Məlumata görə,  azı 200 nəfər 2023-cü ilin sentyabrında yerli antiterror əməliyyatlarında həlak olub.
Qurumun araşdırmalarına görə, Kəlbəcər, Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Naxçıvanın sərhədyanı ərazilərində xeyli sayda ölüm halları baş verib.
Ötən il ümumilikdə 536 hərbçi müxtəlif səbəblərdən- Ermənistan hərbçilərinin güllələrindən və mina partlayışlarından yaralanıb.
Xəzər Müdafiə Araşdırmaları İnstitutu 2015-ci ilin yanvarında yaradılıb. Mərkəz insan haqları, silahlanma, korrupsiya, təhlükəsizlik və müdafiə sektorunda islahatlara bağlı məsələləri analiz edir. Bu istiqamətdə institut təkcə Azərbaycanı deyil, Gürcüstan və Ermənistanı da araşdırır və bu Cənubi Qafqaz ölkəsinin hərbi quruculuq problemlərini və prioritetlərini müqayisə edir.
Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2023-cü il sentyabrın 27-i həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı 511 hərbi qulluqçu, 1 mülki şəxs yaralanıb, 192 hərbçi şəhid olub.
İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı döyüş əməliyyatlarında ümumilikdə 11 557 Azərbaycan hərbçisi şəhid olub.