Ölkədə internetə 70 mindən çox bank kart məlumatı sızdırılıb
2024-cü ildə Azərbaycan internet məkanına 70 mindən çox sızdırılmış bank kart məlumatları aşkar edilib. Bunu jurnalistlərə açıqlamasında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) Kibertəhlükəsizlik üzrə davamlı inkişaf və araşdırma şöbəsinin müdiri Elman Kərimli deyib.
Onun sözlərinə görə, bu statistika  Azərbaycanın kibertəhlükəsizlik məhsulu olan “Cypho” tərəfindən aparılan axtarışlar nəticəsində ortaya çıxıb.
2024-cü ildə xarici kiber müdaxilələrlə 16 min 804 fakt üzrə vətəndaşlar aldadılaraq bank kartlarından 22 milyon (22 mln. 442 min 838) manatdan artıq vəsait talanıb. Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
2024-cü ilin yanvarında əcnəbilər Azərbaycanda bank kartları vasitəsi ilə 187,9 milyon manatlıq əməliyyat aparıb. Bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,6 % çoxdur. Bu barədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) "İxrac İcmalı”nın fevral buraxılışında bildirilir.Ötən il Azərbaycanda internetə 70 mindən çox bank kart məlumatı sızdırılıb