Tokio-2020: Lisenziya qazanmış idmançılarımızın siyahısı

23:30 | 17.06.2021

Yaponiyanın paytaxtı Tokioda keçiriləcək XXXll Yay Olimpiya Oyunları və XVl Yay Paralimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış Azərbaycan idmançılarının siyahısı yenilənib.

Gənclər və İdman Nazirliyinin rəsmi saytının məlumatına görə, indiyədək olimpiadaya 30, paralimpiadaya 18 vəsiə əldə olunub.

XXXII Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış idmançılar

S/S İdmançının adı və soyadı İdman növü və fənni Lisenziya qazanılan yarışın adı Lisenziya qazanılan yarışın tarixi və yeri Qeyd

1.

Anna Skidan Atletika (çəkic atma) World Challange Nanjing 2019 20-21 may 2019-cu il,
Çin, Nanjinq
Final mərhələsində 5-ci yer olmaqla lisenziya əldə etdi

2.

Nazim Babayev Atletika
(üç təkanla tullanma)
Qış dünya turu 18-20 fevral 2020-ci il,
Fransa, Lievin
Final mərhələsində 2-ci yer olmaqla lisenziya əldə etdi

3.

Maksim Şemberev Üzgüçülük (400 m qarışıq) Dünya çempionatı 12-28 iyul 2019-cu il,
Cənubi Koreya, Kvanju
Final mərhələsində 6-cı yer olmaqla lisenziya əldə etdi

4.

Mariya Stadnik Qadın güləşi (50 kq) Dünya çempionatı 14-22 sentyabr 2019-cu il,
Qazaxıstan, Nur-Sultan
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

5

Elis Manolova Qadın güləşi (68 kq) Dünya Olimpiya təsnifat turniri 06-09 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Finala çıxmaqla lisenziya qazandı

6.

Şərif Şərifov Sərbəst güləş (97 kq) Dünya çempionatı 14-22 sentyabr 2019-cu il,
Qazaxıstan, Nur-Sultan
Gümüş medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

7.

Hacı Əliyev Sərbəst güləş (65 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 18-21 mart 2021-ci il,
Macarıstan, Budapeşt
Gümüş medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

8.

Hacımurad Hacıyev Sərbəst güləş (74 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 18-21 mart 2021-ci il,
Macarıstan, Budapeşt
Gümüş medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

9.

İslam Abbasov Yunan-Roma güləşi (87 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 18-21 mart 2021-ci il,
Macarıstan, Budapeşt
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

10.

Rafiq Hüseynov Yunan-Roma güləşi (77 kq) Dünya Olimpiya təsnifat turniri 06-09 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Finala çıxmaqla lisenziya qazandı

11.

Zöhrə Ağamirova Bədii gimnastika (çoxnövçülük) Dünya çempionatı 16-22 sentyabr 2019-cu il,
Azərbaycan, Bakı
B qrupunda 4-cü yer olmaqla lisenziya qazandı

12.

Azərbaycan (qrup-5 nəfər) Bədii gimnastika
(qrup - çoxnövçülük)
Dünya çempionatı 16-22 sentyabr 2019-cu il,
Azərbaycan, Bakı
Yetərli xal toplayaraq lisenziya əldə etdilər

13.

Marina Nekrasova İdman gimnastikası (qadınlar - çoxnövçülük) Dünya çempionatı 04-13 oktyabr 2019-cu il,
Almaniya, Ştutqart
Yetərli xal toplayaraq lisenziya əldə etdi

14.

İvan Tixonov İdman gimnastikası (kişilər - çoxnövçülük) Dünya çempionatı 04-13 oktyabr 2019-cu il,
Almaniya, Ştutqart
Yetərli xal toplayaraq lisenziya əldə etdi

15.

Ruslan Lunyov Güllə atıcılığı
(25 m məsafəyə kiçikçaplı tapançadan atəşaçma)
Avropa çempionatı 11-23 sentyabr 2019-cu il,
İtaliya, Boloniya
Final mərhələsində 1-ci yer olmaqla lisenziya əldə etdi

16.

Azərbaycan (1 nəfər) Velosiped (şosse) - - Olimpiya reytinqdə 44-cü olmaqla lisenziya əldə etdi

17.

Milad Beigi Harçegani Taekvondo (-80 kq) - - Olimpiya reytinqdə 2-ci olmaqla lisenziya əldə etdi

18.

Fəridə Əzizova Taekvondo (-80 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 06-09 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Finala çıxmaqla lisenziya qazandı

19.

Tayfur Əliyev Boks (57 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 14-24 mart 2020-ci il,
Böyük Britaniya, London
1/4 mərhələyə keçməklə lisenziya qazandı

20.

Cavid Çələbiyev Boks (63 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 04-10 iyun 2021-ci il,
Fransa, Paris
1/4 mərhələyə keçməklə lisenziya qazandı

21.

Lorenzo Sotomayor Boks (69 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 04-10 iyun 2021-ci il,
Fransa, Paris
1/2 mərhələyə keçməklə lisenziya qazandı

22.

Alfonso Domingez Boks (81 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 04-10 iyun 2021-ci il,
Fransa, Paris
1/2 mərhələyə keçməklə lisenziya qazandı

23.

Maqomed Abdullayev Boks (+91 kq) Avropa Olimpiya təsnifat turniri 04-10 iyun 2021-ci il,
Fransa, Paris
1/2 mərhələyə keçməklə lisenziya qazandı

24.

Anna Başta Qılıncoynatma
(sablya, qadınlar)
Avropa Olimpiya təsnifat turniri 24-25 aprel 2021-ci il,
İspaniya, Madrid
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya qazandı

25.

Firdovsi Fərzəliyev Karate (67 kq) Dünya Olimpiya təsnifat turniri 10-14 iyun 2021-ci il,
Fransa, Paris
Bürünc medal qazanmaqla lisenziya qazandı

26.

Rəfael Ağayev Karate (75 kq) - - Olimpiya reytinqində 2-ci yerdə olmaqla lisenziya əldə etdi

27.

İrina Zaretska Karate (+61 kq) - - Olimpiya reytinqində 1-ci yerdə olmaqla lisenziya əldə etdi

28.

Ade Resky Dwicahyo Badminton (kişilər-fərdi) - - Olimpiya reytinqində 31-ci yerdə olmaqla lisenziya əldə etdi

29.

Əliş Nəzərov Ağır atletika (109 kq) - - Vayld kart ilə lisenziya qazandı

30.

Rostislav Pevtsov Triatlon (kişilər-fərdi) Olimpiya reytinqində 46-cı yerdə olmaqla lisenziya əldə etdi.

Qazanılan lisenziyalar

Lisenziya sayı İdmançı sayı
Atletika 2 2
Atıcılıq 1 1
Bədii gimnastika (fərdi) 1 1
Bədii gimnastika(qrup hərəkətləri) 1 5
İdman gimnastikası 2 2
Sərbəst güləş 3 3
Qadın güləşi 2 2
Yunan-Roma güləşi 2 2
Üzgüçülük 1 1
Velosiped - Şosse 1 1
Boks 5 5
Taekvondo 2 2
Qılıncoynatma 1 1
Karate 3 3
Badminton 1 1
Ağır atletika 1 1
Triatlon 1 1
Cəmi: 30 34

Qeyd edək ki, bu lisenziyaları beynəlxalq idman federasiyaları rəsmən elan edib.

XVI Paralimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış idmançılar

S/S İdmançının adı və soyadı İdman növü və fənni Lisenziya qazanılan yarışın adı Lisenziya qazanılan yarışın tarixi və yeri Qeyd

1.

Oluxan Musayev Atletika,
nüvə itələmə
Dünya Çempionatı 07-15 noyabr 2019-cu il,
BƏƏ, Dubay şəhəri
Dünya çempionatında 4-cü yer olmaqla lisenziya əldə etdi (41.58 m)

2.

Samir Nəbiyev Atletika,
nüvə itələmə
Dünya Çempionatı 07-15 noyabr 2019-cu il,
BƏƏ, Dubay şəhəri
Dünya çempionatında 4-cü yer olmaqla lisenziya əldə etdi (14.06 m)

3.

Kamil Əliyev Atletika,
uzunluğa tullanma
Dünya Çempionatı 07-15 noyabr 2019-cu il,
BƏƏ, Dubay şəhəri
Dünya çempionatında bürünc medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi (7.00 m)

4.

Elvin Astanov Atletika,
nüvə itələmə
- - Reytinq əsasında lisenziya əldə etdi

5.

Elmir Cəbrayılov Atletika,
qaçış
- - Reytinq əsasında lisenziya əldə etdi

6.

Səid Nəcəfzadə Atletika,
uzunluğa tullanma
- - Reytinq əsasında lisenziya əldə etdi

7.

Həmid Heydərli Atletika,
nizə atma
- - Reytinq əsasında lisenziya əldə etdi

8.

Yelena Çebanu Atletika,
qaçış
- - Reytinq əsasında lisenziya əldə etdi

9.

Raman Salei Üzgüçülük,
100 m arxasıüstə
Dünya Çempionatı 09-15 sentyabr 2019-cu il,
İngiltərə, London şəhəri
Dünya çempionatında gümüş medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi (1:01.00 dəq)
10. Dana Şandıbina Üzgüçülük - - Dünya reytinqində 10-cu yer olmaqla lisenziya əldə etdi

11.

Vəli İsrafilov Üzgüçülük Dünya Çempionatı 09-15 sentyabr 2019-cu il,
İngiltərə, London şəhəri
Dünya çempionatında bürünc medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

12.

Yelena Taranova Güllə atıcılğı,
25 metrə məsafəyə atəş
Dünya Çempionatı 12-18 oktyabr 2019-cu il,
Avstraliya, Sidney şəhəri
Dünya çempionatında 20-ci yer olmaqla lisenziya əldə etdi (557 xal)

13.

Kamran Zeynalov Güllə atıcılğı,
50 metrə məsafəyə atış
Dünya Çempionatı 12-18 oktyabr 2019-cu il,
Avstraliya, Sidney şəhəri
Dünya çempionatında 15-ci yer olmaqla lisenziya əldə etdi (524 xal)

14.

Elşən Hüseynov Pauerliftinq,
+107kq çəki dərəcəsi
Açıq Avropa Çempionatı 22-29 may 2018-ci il,
Fransa, Berk-sur-Mer
Açıq Avropa Çempionatında qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi (230 kg)

15.

Röyalə Fətəliyeva Taekvondo
49 kq
Avropa Olimpiya təsnifat turniri 05-11 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

16.

Aynur Məmmədova Taekvondo
58 kq
Avropa Olimpiya təsnifat turniri 05-11 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

17.

İmaməddin Xəlilov Taekvondo
61 kq
Avropa Olimpiya təsnifat turniri 05-11 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

18.

Əbülfəz Abuzərli Taekvondo
75 kq
Avropa Olimpiya təsnifat turniri 05-11 may 2021-ci il,
Bolqarıstan, Sofiya
Qızıl medal qazanmaqla lisenziya əldə etdi

www.anews.az
0
Bizi sosial şəbəkələrdə izləyin !

Tərəfdaşların xəbərləri

REKLAM