Universiteti bitirən məzunlar niyə zamanında diplom ala bilmirlər? - Açıqlama
Diplomların verilməsinin gecikməsinin əsas səbəbi universitetlərdən gələn müraciətlərlə bağlıdır. Bunu Ali və Orta ixtisas təhsil müəssisələri ilə iş şöbəsinin müdiri Samir Həmidov deyib.
"Dipolmların gecikməsi universitetlərlə bağlı məsələdir. Onlar əmrləşmə prosesini işləməlidir. Yekun nəticəni bizim sistemə daxil etməlidirlər. Sistemdə həmin diplomlar yoxlandıqdan sonra dərhal təsdiq edilir. Problemin zaman baxımından ləngiməsinin səbəbi universitetdən bura daxil olan müraciətlərin ləngiməsi ilə bağlıdır. Hazırda heç bir universitet bu il məzun olacaq tələbələrin diplomların təsdiqlənməsi ilə bağlı sənədləri göndərməyib", - Həmidov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Həmiov söyləyir ki, qanunda tələbə məzun olduqda ona diplom verilməsi ilə bağlı tələb olsa da universitetlər buna əməl etmirlər.
Nazirlik rəsmisi vurğulayır ki, başqa ölkələrdə diplomların vaxtında verilməsi həmin diplomun universitet tərəfindən təsdiq olunması ilə bağlıdır. Azərbaycanda isə bütün diplomlar dövlət qeydiyyatından keçir.