XİN Eritreyaya nota göndərib
XİN  Eritreyaya nota göndərib
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi Eritreyaya 3 gəmi və heyətin girov götürülməsi ilə bağlı nota verib. Bu barədə qurumun yaydığı açıqlamada deyilir.
"Zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədilə Eritreyanın ərazi sularına girişin beynəlxalq hüquq normaları ziddiyyət təşkil etmədiyinə dair hüquqi əsaslandırma Azərbaycanın Efiopiya və Rusiyadakı səfirlikləri vasitəsilə qarşı tərəfə müvafiq nota vasitəsilə çatdırılıb. Eritreya Xarici İşlər Nazirliyində, Eritreyanın Türkiyə və Moskvadakı səfirliklərində müvafiq görüşlər keçirilib", - məlumatda deyilir.
Bir gün əvvəl mətbuatda Azərbaycana məxsus 3 gəmi heyəti ilə birlikdə Afrikada, Eritreya sahillərində saxlanılması ilə bağlı məlumatlar paylaşılıb.
Bundan sonra Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi açıqlama yayaraq bu xəbəri təsdiq edib və bildirib ki, dərhal Agentlik tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyinə işçi qaydada məlumat verilib. Bununla yanaşı, Agentlik tərəfindən Eritreya Dövlətinin dəniz nəqliyyatı sahəsi üzrə səlahiyyətli qurumuna, habelə Beynəlxalq Dəniz Təşkilatına (BDT), Eritreyanın BDT-dəki daimi nümayəndəliyinə və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfirliyinə rəsmi məktubla müvafiq məlumatlar təqdim edilib.
Mətbuatda saxlanılan gəmilərdə 18 nəfərin Azərbaycan vətəndaşı olmasına dair da xəbərlər paylaşılıb.