Yol hərəkəti haqqında Qanuna dəyişiklik edilir
Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin onlayn iclası keçirilib.
İclasda komitənin üzvü Kamal Cəfərov "Yol hərəkəti haqqında” Qanuna iki məsələ ilə bağlı dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsindən danışıb.
Nəqliyyat vasitəsinin rəngi dəyişdirildikdə o 10 gün ərzində dövlət qeydiyyatından keçirilməli olacaq. Yəni, bu müddətdə nəqliyyat vasitəsinin dövlət qeydiyyatından keçirilərək uçota alınması tələbi də nəzərdə tutulur. İclasda "Yol hərəkəti haqqında” Qanunda digər dəyişiklik də müzakirə olunub.
Konstruktiv maksimal sürəti saatda 50 kilometrdən artıq olan bütün nəqliyyat vasitələrinin dövlət qeydiyyatına alınması və dövlət qeydiyyat nişanı ilə təmin edilməsi tələbinin müəyyənləşdirilməsi məsələsi də təklif edilib. Belə ki, qanuna dəyişikliklər trisikl və kvadrisiklərin də dövlət qeydiyyatına alınmasını nəzərdə tutur. Trisikl işçi həcmi 50 kub santimetrdən çox olan daxiliyanma mühərriki ilə hərəkətə gətirilən və ya mühərrikinin tipindən asılı olmayaraq, maksimal konstruksiya sürəti saatda 50 kilometrdən yüksək olan və orta uzununa müstəviyə nəzərən simmetrik yerləşən üçtəkərli mexaniki nəqliyyat vasitəsidir.
Müzakirə olunan qanun layihələri Milli Məclisin plenar iclasının müzakirəsinə tövsiyə edilib.