Zelenski Davosda bir sıra bəyanatlar verdi
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski cümə axşamı, Davos İqtisadi Forumuna onlayn qoşularaq bir sıra istiqamətlər üzrə çıxıb edib.
Zelenski çıxışında Putinin artıq sağ olmadığını bildirib.
O çıxışında deyib ki. cəbhədə durğunluq yoxdur, proseslərdə ləngimə müşahidə olunur və bu, hava şəraiti ilə deyil, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin "gücü” ilə təmin olunması ilə bağlıdır.
Prezident açıqlayıb ki,  Ukrayna Silahlı Qüvvələri motivasiya və mənəviyyatla ayaqda qala bilməz, bunlar "əlavə sözlər”dir, Ukraynaya silah tədarükünü artırmaq lazımdır. Zelenski bildirib ki, mərmi çatışmazlığı var.
O, Almaniyanın Ukraynaya tankların yalnız ABŞ-la birlikdə verilməsi ilə bağlı bəyanatlarını "çox düzgün strategiya deyil” adlandırıb.
Ukrayna rəhbəri Ukraynanın hava hücumundan müdafiə sistemlərinin zəif nöqtəsini adlandırıb və xəbərdarlıq edib ki, Rusiya həftələr və ya aylarla davam edəcək İran pilotsuz təyyarələrinin daha bir paketini istifadə etməyə hazırlaşır.
Zelenski deyib ki, Rusiya Federasiyasına zərbə endirmək üçün Ukraynanın NATO-nun uzaqmənzilli raket sistemlərinə ehtiyacı yoxdur və Rusiya artilleriyası azad edilmiş Xersonu "bizim çata bilməyəcəyimiz” məsafədən vurur.
6. Krımı azad etmək niyyətinin olub-olmadığını soruşduqda, Zelenski qısaca belə cavab verib: "Silahlarınızı verin, biz torpaqlarımızı qaytararıq”. Amma Rusiyanın "bu ərazidən çıxmaq” və "öz xalqının həyatını xilas etmək” imkanı var.