“Our History-Making Heroes” project continues
The Red Hearts Foundation remains dedicated to its charitable mission by continuing to implement social initiatives. As part of the "Our History-Making Heroes” (Tarix yazan qəhrəmanlarımız) project, the Foundation recently brought joy to the families of martyrs and veterans in the districts of Jalilabad, Yevlakh, and Kurdamir. A total of 10 families received fully renovated, modern individual houses meeting contemporary standards.
During the key handover ceremony, the President of the Foundation, Yusif Poladov, highlighted the significance of the project and its value to society: "Our martyrs and veterans are our source of pride. Our state demonstrates exceptional care and support for veterans and the families of martyrs. Equally important is the role of organizations and foundations like ours that are committed to charitable missions, ensuring these families remain a priority. We will always stand by your side. By uniting hearts, we strive for a stronger and more united Azerbaijan.”
It is noteworthy that within the framework of the "Our History-Making Heroes” project, a total of 30 individual houses have been provided with donor support across the districts of Kurdamir, Yevlakh, Jalilabad, Salyan, Zagatala, and Gadabay during 2023-2024. Of these, 16 houses were presented to the families of martyrs, while 14 were provided to Karabakh War veterans.
"Red Hearts” was founded in December 2019 at the initiative of Kapital Bank employees. The organization, which operates as a foundation from 2020, mainly contributes to the formation of a culture of philanthropy in our country. Addressing sensitive and important issues such as environmental protection, ecological balance restoration, education, training, and enlightenment, "Red Hearts” engages in social initiatives. By visiting https://redhearts.az you can get acquainted with Fund’s activities and support by making a donation.