Azad edilmiş ərazilərə qayıdan 1500 nəfər daimi işlə təmin edilib
Azad edilmiş ərazilərə qayıdan 1500 nəfər daimi işlə təmin edilib. Bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev DOST TV-nin "Sosial saat” verilişində bildirib.
"Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə ilkin mərhələdə köçürülməsi nəzərdə tutulan 129 min 300 nəfər şəxsin adlı siyahısı üzrə təhlil aparılıb və məlum olub ki, 94,4 min nəfər - 73 faiz əmək qabiliyyətli şəxsin 19,2 faizi peşəsi olanlar, 76,3 min nəfəri isə ixtisassızdır",o bildirib.
Ölkədə həyata keçirilən özünüməşğulluq proqramlarından da danışan nazir söyləyib ki, indiyədək təxminən 17 min ailə özünüməşğulluq aktivləri ilə əhatə olunub
Köç etmiş 4 691 nəfərdən əmək qabiliyyətli olanlar 3 116 nəfər, iqtisadi fəal olanlar 1 934 nəfər, 0-14 yaşda olanlar 1 123 nəfər, 65 yaşdan yuxarı olanlar 452 nəfər, bütün təhsil pillələrinə malik ixtisaslıların sayı isə 977 nəfərdir. Məşğulluğu təmin edilən şəxslər 1 138 nəfərdir ki, bu da əmək qabiliyyətlilərin 36,5 faizidir.