Martda nə qədər ərazi minadan təmizlənib? - Rəsmi
Martda azad olunan ərazilərdə 331 piyada əleyhinə mina, 105 tank əleyhinə mina 9755 partlamamış hərbi sursat (PHS) aşkarlanıb və zərərsizləşdirilib. Bu barədə Azərbaycan Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) həftəlik icmalında bildirib.
Məlumata əsasən, 4556 hektar ərazi minalardan təmizlənib.
2025-ci ildə Qarabağda 65 min hektar ərazinin minadan təmizlənməsi nəzərdə tutulur. Bu barədə baş nazir Əli Əsədov Milli Məclisdə Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə hesabatını təqdim edərkən deyib.
Ötən il işğaldan azad edilmiş ərazilərdə 62 min hektar minadan təmizlənib.
Son 4 ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ümumilikdə 175 017 mina zərərsizləşdirilib. Ümumilikdə 34 996 ədədi piyada əlehinə mina, 21 022 ədədi tank əlehinə mina, 118 999 ədədi partlamamış hərbi sursat olmaqla ümumilikdə 175 017 mina zərərsizləşdirilib. Müharibədən sonrakı dövrdə 176 237 hektar ərazi minadan təmizlənib.
Dünyada mina qurbanlarının 84%-i mülki şəxslərdir. Onların da 37%-ni uşaqlar təşkil edir. Ümumilikdə isə mina qurbanlarının 81%-ni kişilər və oğlan uşaqları təşkil edir.
Azərbaycanda da mina qurbanlarının sayı 3400 nəfərdən çoxdur. Onların 359 nəfərini uşaqlar təşkil edir. 38 nəfəri qadınlardır.
Təkcə İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra mina qurbanlarının sayı 382 nəfər təşkil edib. Onların 55 nəfəri həlak olub. Minaya düşənlərin 143 nəfəri isə mülki şəxslərdir.