Latviyada məktəb dərsliyində Qarabağ təxribatı
Azərbaycanın Latviyadakı səfirliyi bu ölkənin orta məktəb üçün nəzərdə tutulan “Yeni dünya coğrafiyası” dərsliyində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsində yol verilən nöqsanları araşdırır.Azərbaycanın Latviyadakı səfiri Elman Zeynalov APA-ya açıqlamasında deyib ki, səfirlik bu məsələ ilə çox ciddi məşğuldur:“Fikir versəniz, dərsliklə yazılıb ki, “Dağlıq Qarabağ Respublikası” Azərbaycanın tərkibində olan bir respublikadır, üstəlik Stepanakert sözünün yanında Xankəndi yazılıb, küncdə də Azərbaycanın kiçik bayrağı yerləşdirilib. Amma bu bizi qane etmir, çünki orada dünya tərəfindən tanınmayan rejimin bayrağı göstərilib. Bununla bağlı biz gürcülər və moldovalılarla birgə iş aparırıq, çünki dərslikdə Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı ərazi də bu cür təqdim olunub”.E.Zeynalov bildirib ki, dərslikdə yol verilən nöqsan Latviyanın rəsmi mövqeyini ifadə etmir:“Bir neçə il əvvəl Latviyada xəritə nəşr olunub və yenə belə bir nöqsana yol verilib. Amma o zaman da bildirilib ki, bu, Latviyanın mövqeyini əks etdirmir, Azərbaycan ərazi bütövlüyü Latviya tərəfindən dəstəklənir və dəstəklənəcək”.Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi isə bu məsələni hələlik şərh etməyib.Qeyd edək ki, Latviyanın orta məktəblər üçün nəzərdə tutulan “Yeni dünya coğrafiyası” dərsliyində Azərbaycanın işğal altındakı əraziləri Azərbaycanın tərkibində olan “Dağlıq Qarabağ Respublikası” kimi təqdim olunub və orada yaradılan qondarma rejimin bayrağı yerləşdirilib. ANN.Az