Federasiya Şurası Azərbaycanla pensiya ilə bağlı əməkdaşlıq sazişini ratifikasiya edib
Rusiya Federasiya Şurası çərşənbə günü keçirilən plenar iclasda Rusiya ilə Azərbaycan arasında pensiya təminatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişin ratifikasiyası haqqında qanunu təsdiqləyib. Bu barədə Rusiya mətbuatı məlumat verib.
Sənəd 2022-ci il aprelin 26-da Bakıda imzalanıb. O, tərəflərin öz ərazisində əldə edilmiş və ya əldə edilmiş pensiya hüquqlarının sığorta təminatını təmin etmək üçün maliyyə məsuliyyətinin bölüşdürülməsini nəzərdə tutur. Müqavilə hər iki ölkənin vətəndaşlarına və onların ailələrinə şamil edilir.
Müqavilə bütün növ sığorta pensiyalarını, yığılan pensiyaları, pensiya yığımlarından digər ödənişləri, sosial pensiyaları əhatə edir. Sığorta olunan üçüncü ölkədə daimi yaşayış yerinə köçdükdə, pensiya təyin edən tərəf onu vətəndaşın seçimi ilə öz ərazisində ödəməyə davam edəcək və ya müqavilənin digər tərəfinin ərazisinə köçürəcəkdir. .
Sənəddə həmçinin nəzərdə tutulur ki, Rusiyada pensiyaya federal və ya regional sosial əlavə təyin edilərkən Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq müəyyən edilmiş pensiyalar nəzərə alınır. Rusiyada sosial pensiya Rusiya qanunvericiliyinə uyğun olaraq təyin edilir və ödənilir, bir şərtlə ki, sığorta olunan şəxs Azərbaycanda pensiya almasın.