Polad Bülbüloğlu: Rusiya bizə zəmanət versin
Səfir: "İstehsalçılar və sahibkarlar inzibati baryerlərdən qorxur"
"Azərbaycan Rusiyaya kənd təsərrüfatı məhsulunun ixracını artırmağa hazırdır. Bu, tələb olacağı və sanksiyaların ləğvi halında baş tuta bilər".
ANS PRESS-in məlumatına görə, bu sözləri Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu İTAR-TASS-da keçirilən mətbuat konfransında deyi.
O bildirib ki, burada söhbət yalnız meyvə və tərəvəzlərin ixracından deyil, həmçinin quş əti, yumurta və başqa məhsulardan gedir.
"Azərbaycan yerli istehsal ilə özünü tamamilə təmin edir və biz ixracın həcmini qısa zamanda artırmağa hazırıq. Amma zəmanət olmalıdır ki, bu məhsulları Rusiyada alacaqlar".
"Əsas problem ondan ibarətdir ki, istehsalçılar və sahibkarlar inzibati baryerlərdən qorxurlar. Axı kənd təsərrüfatı məhsulu tez xarab olan maldır. İlk növbədə fərdi sahibkarlar üçün normal şərait yaratmaq lazımdır ki, inzibati əngəllər onların işinə çətinlik yaratmasın. Bu mexanizmlər üzərində işləmək lazımdır".