ABŞ - Sülh müqaviləsi olmasa Ermənistan Azərbaycan münasibətləri gərginləşə bilər
ABŞ Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi olmadığı halda münasibətlərin gərginləşəcəyini proqnozlaşdırır. Bunu ABŞ Dövlət Departamentinin sözçüsü Ned Prays deyib.
"Son günlərdə Qarbağda müşahidə etdiyimiz zorakılığa meyilli hadisədir. Bu, uzun müddətdir davam edən münaqişədən baş verir. Birləşmiş Dövlətlər onun qətnaməsini dəstəkləmək üçün mümkün olan hər şeyi etmək istərdik. Biz bu ölkələrlə ikitərəfli, Ermənistan və Azərbaycan ilə üçtərəfli işləmək, dialoq və diplomatiya sahəsində öz səylərini dəstəkləmək və kömək etmək üçün bütün müvafiq mexanizmlər vasitəsilə bunu davam etdirmək niyyətindəyik", - Prays vurğulayıb.
Martın 5-də Qarabağda növbəti dəfə qeyri-qanuni erməni silahlı birləşmələri tərəfindən təxribat törədilib. Belə ki, Xankəndinə silah daşıyan maşının qarşısını alan Azərbaycan Ordusunun hərbçiləri təxribatla üzləşib. Nəticədə 2 hərbçi vəfat edib.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bildirib ki, fevralda sülh sənədini Azərbaycana təqdim edib.
Prezident İlham Əliyev ən son cümə axşamı X Qlobal Forumda çıxışında deyib ki, Ermənistanın Azərbaycanla sülhə gəlmək üçün şansı var. Qarabağda yaşayan ermənilərin təhlükəsizliyi üçün isə zəmanət verib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda çoxlu xalqlar və etnik mənsubiyyətli millət yaşayır.
Əliyev vurğulayıb ki, Azərbaycanda hər kəs öz dininə, adət-ənənəsinə uyğun yaşamaq haqqına malikdir.