Maliyyə nazinin müavini infyasiya problemlərindən danışdı
2022-ci il manatın məzənnəsi sabit qalsa da, infyasiya problemləri Azərbaycandan yan keçməyib. Bunu Maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramov deyib.
"Ötən il sosial-iqtisadi baxımdan uğurlu olub. Təbii qazın hasilatı və ixracatı artıb. Qeyri neft sektorunda 9,1% artım olub. Manatın məzənnəsi sabit qalsa da, infyasiya problemləri ölkəmizdən yan keçməyib", - maliyyə naziri mayın 24-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında "dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı deyib.
Statistikaya görə, 2023-cü ilin aprelinın sonunda orta illik inflyasiya martın sonundakı 13,8%-ə qarşı 13,5%-ə enib. Eyni zamanda, ərzaq məhsullarının qiymətlərinin orta illik artımı 16,6%, qeyri-ərzaq mallarının qiymətlərinin 11,8%, xidmətlərin qiymətlərinin 10,7% təşkil edib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin proqnozlarına görə, 2023-cü ildə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 6,9% təşkil edəcək.
2022-ci ildə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 13,9% təşkil edib.