Son 4 ildə büdcə proqnozları özünü doğrultmur - Vüqar Bayramov
Son 4 ildə büdcə proqnozları özünü doğrutmur. Bunu Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov deyib.
O bildirib ki, proqnozlaşma metodologiyasının hazırlanmasına ehtiyac var.
"Son 4 ildə biz bu proqnozların özünün doğrultmadığının görürürük. Proqnozların təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var. Neft sahəsində azalmanı proqnoz etmək çətin deyil. Proqnozlaşma metodologiyasının hazırlanmasına ehtiyac var. Orta müddətli xərclərlə bağlı atılan addımlar təqdirəlayiqdir", - deputat noyabrın 17-də Milli Məclisin  İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında söyləyib.
Vüqar Bayramov bildirib ki, 2019-cu ildən sonra kommunal xərclərdə 2 dəfə artım var. Buna görə də müharibə iştirakçılarına verilən müavinətlərdə kommunal xərclərin artırılmasını nəzərə almaq lazımdır.
"Kommunal xərclərlə bağlı 2019-cu ildə sonra 2 dəfə artım baş verib. Kommunal xərclər artırsa müavinətlər artırılmasına ehtiyac var. Müharibə iştirakçıların bu xərcləri nəzərə alıb müavinətin artırılmasına ehtiyac var", - deputat vurğulayıb.
Deputat bank xidmətlərində tariflər 2 dəfəyə artığını qeyd edib.
"Son dövrlər bank xidmətlərində tariflər artırılır. SMS tarifi artırılır. Bəzi banklarda bu xidmətlər 2 dəfə artırılacaq. Banklardan birindən sms aldım ki, müştəri mədaxili zamanı kredit ödənişləri ilə bağlı milli ön vasitəsilə ödəniş həyata keçirirsə ödənişlərin xərcsiz hissəsi məhdudlaşdırılacaq. 0,5 xidmət haqqı faiz  tutulacaq", - deputat söyləyib.
Deputat təklif edib ki, sosial kartlarda nağdlaşdırma zamanı tutulan faiz ləğv edilsin.