Azərbaycan Sinqapur təhsil sisteminə keçir?
16.09.2021 13:18
Sinqapurlu həmkarlarımızdan təlimlər alaraq, yeni tədris resursları hazırlamağa başlamışıq. Amma bu təhsil sistemimizin Sinqapur təhsil sisteminə keçid etməsi demək deyil. Bu sözləri Təhsil institunun direktoru Rüfət Əzizov "Media və təhsil dialoqu" təlimində bildirib.
"5-ci siniflər üçün yeni pilot layihəmiz var. "Azərbaycan Respublikasında ümumi təhsilin dövlət standartları"nda Təbiət fənninin təliminə qərar verilmişdir. "Təbiət" adlı yeni dərslik  coğragiya, biologiya fənnlərinin inteqrasiya edilmiş ümumi formasıdır. Bu dərsliyi Siqapurun Alston nəşriyyat evi ilə birgə işləmişik. Həmin dərslik ölkə üzrə 132 məktəbdə pilot sınağına təhvil verilib. Dərslik ilk dəfə istifadəyə veriləcəyi üçün, müəlliflər tərəfindən müəllimlərə təlimlər keçirilib. Həmin təlimlər avqustda yekunlaşıb",-deyə mərkəzin direktoru əlavə edib.
Rüfət Əzizov deyib ki, Sinqapurun Marshal Cavendish İnstitutu ilə riyaziyyat fənni üzrə proqramlar da hazırlanıb.