Bakı-Tbilisi-Ceyhan vasitəsilə neft ixracının həcmi niyə azalır?
09.07.2024 18:41
Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri ilə Türkiyənin Ceyhan limanına nəql olunan Azərbaycan neftinin həcmi azalmaqda davam edir. Bu, "Azəri-Çıraq-Günəşli” blokunda və Azərbaycanın digər əsas neft yataqlarında hasilatın azalması ilə əlaqədardır. Bu barədə Reuters xəbər agentliyi məlumat verib.
Reuters agentliyi avqustda Azərbaycan neftinin Ceyhan limanı vasitəsilə ixrac həcminin 17,75 milyon barel təşkil edəcəyini proqnozlaşdırır. İyulda bu rəqəmin 19,19 milyon barrelə çatacağı proqnozlaşdırılır.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan vasitəsilə Ceyhana nəql olunan Azərbaycan neftinin həcmi azalmaqda davam edir.
Reuters-in hesablamalarına görə, BTC boru kəməri ilə Azərbaycan neftinin gündəlik ixracı gələn ay iyul ayı ilə müqayisədə 7,5 faiz azalacaq,
SOCAR-ın məlumatına görə, 2024-cü ilin mayında Azərbaycanın əsas ixrac boru kəməri olan BTC ilə 2 milyon 725 min 177 ton (və ya 17 milyon 715 min barel) Azərbaycan nefti nəql edilib.
Ümumilikdə, 2024-cü ilin yanvar-mayında kəmərlə 12 milyon 199 min 306 ton neft ixrac edilib.