Naxçıvanda vaxtı keçmiş kreditlərinin ödənilməsinin həcmi artıb
2024-cü ilin üç ayında Naxçıvanda 290,2 min manat vaxtı keçmiş kreditin ödənilməsi təmin olunub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,3 dəfə çox olub. Bu barədə Report Naxçıvan Muxtar Respublikasında sahibkarlığın inkişafına dəstək olaraq İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Sahibkarlığın İnkişafı Fonduna istinadan yazıb.
Cari ilin üç ayında qaytarılan kreditlərin həcmi 1,7 milyon manat olub ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə mqayisədə 52% çox olub.
Ümumilikdə 2024-cü ilin yanvar-martında Naxçıvan İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə büdcəyə daxil olan vergi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 24,8% və ya 9,1 milyon manat artaraq 45,8 milyon manat təşkil edib.
2024-cü ilin martın 1-nə Naxçıvan Muxtar Respublikasında aktiv vergi ödəyicilərinin sayı ilin əvvəli ilə müqayisədə 9,2 % artaraq 16 935 olub.
Hesabat dövründə aktiv ƏDV ödəyicilərinin sayı 10,3 % çoxalaraq 472 təşkil edib.
2023-cü ildə Naxçıvanda 1 milyard 552 milyon manat dəyərində ümumi məhsul istehsal olunub.
Ötən il Naxçıvanda orta aylıq əməkhaqqı 689 manat təşkil edib.