SOCAR və BOTAŞ yeni müqavilə imzalayıb
SOCAR və BOTAŞ "Şahdəniz”  yatağının "Mərhələ-1” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan qazının Türkiyəyə nəqli müddətini uzatçaq barədə müqavilə imzalayıb.
Müqavilə 2025-2030-cu illəri əhatə edir.
Azərbaycan qazının Mərhələ-1 çərçivəsində nəqli müddəti 2024-cü ildə bitir.
Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Şahdəniz” yatağı 1999-cu ildə kəşf olunub. Bakıdan 70 kilometr cənub-şərqdə, suyun dərinliyinin 50-500 m arasında dəyişdiyi Xəzər dənizinin şelfində yerləşir. Bu yataq dünyanın iri qaz-kondensat yataqlarından biridir. 1999-cu ilin iyununda ehtiyatları bu günə 1,2 trilyon kubmetr qaz və 240 milyon ton kondensatdan ibarət olan nəhəng "Şahdəniz” yatağının kəşf edilməsi və "Şahdəniz” qaz layihəsinin uğurla həyata keçirilməsi Azərbaycanı dünyaya qaz ixrac edən ölkə kimi tanıdıb.
"Şahdəniz Mərhələ 1” üzrə əməliyyatlara 2006-cı ildə başlanılıb. Mərhələ 1 üzrə maksimum hasilat ildə təxminən 10 milyard kub metr qaz və gündə 50000 barel kondensat təşkil edir.