Azərbaycanda daşınmaz əmlakla bağlı vahid elektron portal işə salınacaq
Azərbaycanda daşınmaz əmlakla bağlı vahid elektron portal 2025-ci ilin əvvəlində istifadəyə veriləcək. Bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin tabeliyindəki Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestrinin İdarə Heyətinin sədri Nigar Alimova bildirib.
"Portalın layihəsi artıq razılaşdırılmaq üçün hökumətə və aidiyyəti dövlət qurumlarına təqdim edilib. Onlardan müsbət rəy aldıqdan sonra portal istifadəyə veriləcək", - Alimova deyib.
Layihənin məqsədi evlərin sənədləşdirilməsində bütün proseslərin həmin portal vasitəsilə tam elektronlaşdırılması və rəqəmsal idarəetmə yaratmaqdır.
Hazırda nəzərdə tutulan informasiya vasitəsində mənzillərlə bağlı xüsusi modul yaradılacaq ki, bu da tikinti şirkətləri binanı tikməyə başladığı andan etibarən həmin binanın elektron imitasiyasını sistemləşdiriləcək.
Belə olan halda bir mənzilin iki və ya daha artıq şəxsə satılması hallarının da qarşısı alınacaq.
Sözügedən portalın təşkili sənədsiz evlərlə bağlı problemi də həll etməyə imkan yaradacaq.