Qırğızıstan Prezidenti Azərbaycana dövlət səfəri edəcək
Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov Azərbaycana dövlət səfəri edəcək.  Bu barədə "Kabar" agentliyi Qırğızıstanın xarici işlər naziri Cinbek Kulubayev azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramovla birgə mətbuat konfransına istinadən xəbər verib.
O, səfərin 2024-cü il aprelin 24-25-nə planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Beynəlxalq məsələlər üzrə ekspert Əziz Əlibəyli bildirir ki,  Qırğızıstan Azərbaycanı işğaldan azad olunmuş torpaqlarına investisiya qoyan dövlətlərdən biridir.
" Qırğızıstan Azərbaycanla strateji müttəfiqdir, aralarında müqavilə də imzalanıb. Bu prizmadan qiymətləndirmək lazımdır. İkincisi Azərbaycanın əsas strateji xətti Türk dövlətləri çərçivəsi xəttində Türk Birliyini inşa etməkdir. Təbii ki, Türk Birliyinin Türkiyə ilə birləşdirici xəttində Zəngəzur dəhlizində kommunikasiyalar istiqamətində yeni bir mərhələyə keçə bilmək əsas məsələdir. Bu mənada kifayət qədər yük xüsusilə Qırğısıztanın üzərinə düşür, hansı ki, o mükəmməl yol layihəsi başlandığı Çin ilə sərhəddir. Son günlər baş verənlərin kontekstindən də yanaşmaq lazımdır, hansı ki, Qırğızıstan Prezidentinə azərbaycanlı 5 cinayətkarın, terrorçunun suiqəsd eləmə cəhdi, onların Azərbaycana verilməsi kimi məsələlər. Yəni bizim daxili qaydada ciddi təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığa yeni imkanlar var. Qırğızıstan Azərbaycanı işğaldan azad olunmuş torpaqlarına investisiya qoyan dövlətlərdən biridir", - o qeyd edib.