Azərbaycanda proqnozlaşdırılan qaz ehtiyatları 4 trilyon kubmetrdir – Şahbazov
2023-cü ildə Azərbaycandan qaz ixracı 24 milyard kubmetrdən çox  olacaq ki,  bunun da yarısı Avropaya göndəriləcək. Bunu Azərbaycan energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
NAzirin sözlərinə görə, Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) genişləndirilməsi və Həmrəylik Halqası layihəsinin həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycan qazını alan ölkələrin sayı 6-dan 10-a yüksələcək.
"Əsas mənbə zəngin qaz ehtiyatlarıdır. Bizim çıxarıla bilən qaz ehtiyatlarımız 933 milyard kubmetr, təsdiq edilmiş 1,7 trilyon kubmetr, proqnozlaşdırılan təxminən 4 trilyon kubmetr həcmində qiymətləndirilir”, -  o bildirib.
Hazırda Avropada Azərbaycan qazını İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Rumıniya alır. Bundan əlavə, 2023-cü ilin sonuna kimi Azərbaycanda proqnozlaşdırılan qaz ehtiyatları 4 trilyon kubmetrə yaxın qiymətləndirilir. – Şahbazov
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, 2023-cü ildə Azərbaycandan qaz ixracı 24 milyard kubmetri keçəcək ki, bunun da yarısı Avropaya göndəriləcək.
Şahbazov cümə axşamı Bakı Enerji Forumunda çıxış edərək qeyd edib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) genişləndirilməsi və Həmrəylik Halqası layihəsinin həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycan qazını alan ölkələrin sayı 6-dan 10-a yüksələcək.