Gələn il Elm və Təhsil nazirliyinə ayrılacaq vəsaitin üç milyon yarımı elmə xərclənəcək
2024-cü il Elm və Təhsil nazirliyinə ayrılacaq vəsaitin üç milyon yarımı elmə xərclənəcək. Bunu Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova deyib.
Qurum rəsmisi gənc alimlərin əmək haqqları ilə bağlı da problemlərin olduğunu bildirib.
"Bu problem var. İqtisadi izahatı da açıq məlumatdır. Nazirlik növbəti il üçün motivasiya tədbirlər həyata keçirməyi nəzərdə tutub. Gənc alimlərin mükafatlandırıması nəzərdə tutulub. Bir alimin dünyada tanınan jurnallarda bir məqaləsi üçün 500 avro tələb olunur. Hazırkı maaşla isə bunun mümkünlüyü çətin məsələdir. Buna görə də nazirlik bu istiqamətdə işlər aparır",- Səttarova deyib.
Bundan əvvəl deputat Əziz Ələkbərli Milli Məclisin iclasında söyləyib ki, elmə büdcədən vəsait ayrılsa da, hazırda alimlərin maaşı çox aşağıdır.
"10- cu dərəcə üzrə 420 manat, 14-cu dərəcə üçün gənc alimlərimiz 483 manat alır. Bu da orta aylıq əməkhaqqının 3/1 deməkdir. Doğurdanmı bu məbləğə gənc alimlər yetişdirməyi düşünürük?",- o əlavə edib.
Deputat vurğulayıb ki, hesab edirəm ki, elmimiz və alimlərimiz bu münasibətə layiq deyil və bütün bu məsələlərə yenidən baxılmalıdır.